TR | EN
Turizm İşletmeciliği Profili

       Bölümümüz, 29 Mart 2006 tarihinde Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu 'nun kurulması ile birlikte açılmış olup 2007-2008 yıllarında 30 öğrenci kabul ederek eğitim öğretime başlamıştır. Bölümümüzce yürütülen Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı adı altında Yüksek Lisans ve Doktora programları da mevcuttur.

        Turizm İşletmeciliği Bölümünde eğitim öğretim süresince turizm sektöründe öğrencilerimizin ihtiyacını karşılayacak genel işletmecilik ve genel turizm dersleri teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Öğrencilerimiz derslerin uygulama saatlerini ESOGÜ Eğitim ve Uygulama Oteli’nde tamamlamaktadırlar. Bu anlamda öğrencilerimiz teorik dersleri uygulamalı olarak öğrenip, hem turizm sektörünü daha iyi tanıma hem de turizm alanında uzmanlaşma imkânına sahip olmaktadırlar. Uygulamalı dersler kapsamında temel bilgisayar uygulamaları, Electra, Sentez, Opera, Amadeus gibi turizm işletmelerinde yaygın kullanılan paket programlar da öğretilmektedir.

          Fakültemizin ders programında turizm sektöründe belirli alanlarında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimiz için seçmeli dersler, yoğunlaştırılmış İngilizce dil dersleri ve seçmeli Rusça, Almanca, Arapça dersleri mevcuttur. Fakültemizin Turizm İşletmeciliği Bölümünde gerekli şartları sağlayan öğrencilerimize İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde, Uluslararası İlişkiler Bölümünde, İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümünde, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 1. ve 2. Öğretimde,  Çift Anadal programlarına, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 1. ve 2. Öğretimde, Yandal Programlarına devam etme imkânı sunulmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz belirli sürelerde, Farabi programı kapsamında Türkiye’deki üniversitelerde, Erasmus ve Mevlana programları kapsamında yurtdışı anlaşmalı üniversitelerde eğitim öğretim görme hakkına sahiptir. Farabi, Erasmus ve Mevlana programı kapsamında Fakültemizin anlaşmalı olduğu Ulusal ve Uluslararası Üniversitelerin listesi Üniversitemiz Web sitesi altında yer alan Uluslararası Ofis web sayfasından görülebilir. http://iro.ogu.edu.tr/