TR | EN
ESOGÜ'DE HULT PRIZE
14.12.2019
Öne çıkan görsel

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Birleşmiş Milletler’in her sene belirlemiş olduğu konular dahilinde üniversite öğrencilerinin projelerini hayata geçirmek ve 1 Milyon $ değerindeki ödülü kazanmak için kıyasıya bir rekabet içine girdikleri Hult Prize yarışmasına ev sahipliği yaptı.

Yeni neslin girişimcilik  yoluyla sosyal bir değişim yaratmalarına olanak sağlayan ve  dünyanın en büyük öğrenme platformu olan Hult Prize, 13 ve 14 Aralık 2019’da Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde Konuşma Kulübü tarafından düzenlendi. Bu yıl Hult Prize’da dünya çapında öğrenciler “Kazanılan her bir dolarda gezegenimize olumlu etkisi olan girişimler kurmak” üzerine yarışmaktalar.

Yarışmanın açılışı 13 Aralık 2019 Cuma günü Turizm Fakültesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirildi. Program Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Sarı’nın konuşmalarıyla başladı. Sarı, bu yılki yarışmanın sürdürülebilir bir gelecek yaratmak konusunda önemli bir etkinlik olduğunu vurguladı. Kampüs Direktörü Barrington Chungulo ise üniversitede ilk kez gerçekleşen Hult Prize’ın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Ardından Tepebaşı Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Suat Yalnızoğlu, dijital çağda öğrencilerin fark yaratan girişimleri nasıl uygulayacaklarına dair bir sunum gerçekleştirdi. 14 Aralık’ta ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden öğrencilerin oluşturduğu takımlar, fikirlerini sunarak kıyasıya bir rekabet içerisine girdiler.  

Yarışmanın sunumunu ise dünyaca ünlü motivasyon konuşmacısı Sarah Khan üstlendi. Farklı ülkelerden ve farklı uzmanlık alanlarından oluşan jüri üyeleri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yarışacak ekipleri değerlendirdiler. Jüri üyeleri arasında sosyal girişimci ve 2012 yılı dünya çapında Afrika kökenli en etkili ve ilham verici Afrikalı Kadın Ödülü sahibi Dr. Justina Mutale, Bilişim Teknolojileri Uzmanı Suneetha Iyappan Krishnaveni, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden Dr. Cansev Özdemir,  TEMA Vakfı’ndan Melih Karasözen ve  JCI Eskişehir’den Avukat Gizem Anamurluoğlu bulunuyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde kazanan takım Doğukan İnci, Muhammed Burak Topkoru ve Mustafa Kutalp Doğan’dan oluşan ve sürdürülebilir ulaşım sistemlerine odaklanıp trafik sorununu çözme fikri geliştiren “Arkhe” oldu. Takım 2020’de, 25 farklı ülkede gerçekleşecek bölge zirvelerinden birinde projesiyle yarışmaya devam edecek.

Hult Prize’ın CEO'su ve Kurucusu Ahmad Ashkar: “Dünyanın dört bir yanından gelen ve dünyanın sorularını hedef alan iş modelleri geliştirme fırsatını değerlendiren çok sayıda öğrenci tarafından hareket etmeye devam ediyoruz. Her takıma başarılar diliyoruz ve bu girişimi destekledikleri için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne teşekkür ediyoruz.” diyerek kampus programı için teşekkürlerini sundu.

New York’ta gerçekleşecek olan finalde ise dünyanın en önemli sorunlardan birini çözmek için en radikal fikri geliştirmeyi başaran öğrenci ekibine, başlangıç fonu olarak Birleşmiş Milletler tarafından 1.000.000 $ dolar ödül verilecek.

Web sitesi: www.hultprizeat.com/ESOGU